Historia przedszkola
Historia naszego przedszkola sięga 1945 r.
Po ciężkich i długich wojennych latach przystąpiono do organizowania polskiego szkolnictwa. Organizację szkoły i przedszkola w dzielnicy Zabrza – Mikulczyce powierzono kierownikowi szkoły Mikołajowi Zwoleńskiemu. Praca ta przebiegała w bardzo trudnych warunkach. Pierwsze nauczycielki p. Ryglówna Elżbieta i p. Zmuda Wiesława pokonując wiele trudności, zaczęły osiągać w swojej pracy z dziećmi bardzo dobre wyniki. Już po niedługim czasie dzieci mogły pochwalić się piosenkami i wierszykami w języku ojczystym, a także umiejętnościami tańczenia polskich tańców.
1947r Przedszkole zostało przeniesione z ul. Zabrskiej 93 do budynku szkoły Nr 27. Wówczas to rozpoczyna pracę jako wychowawczyni p. Klara Jagoda, która zajmuje się wszystkim; organizuje wyżywienie dzieci, ich cały pobyt w przedszkolu. Pisze także bardzo szczegółową kronikę, z której my teraz czerpiemy tak cenne, historyczne informacje.
1948r Wychowawczyni Klara Jagoda zostaje powołana na kierowniczkę przedszkola. Placówka prężnie działa. Udziela się w środowisku, korzysta także z pomocy rodziców w organizowaniu uroczystości.
1949r Nastąpiło uroczyste otwarcie nowo wybudowanego budynku dla ówczesnego Przedszkola 4 i Przedszkola 5 które niebawem połączyły się. Zostają utworzone nowe oddziały. Obchodzi się nadal bardzo uroczyście wiele świąt, a w 5 Rocznicę Wyzwolenia Mikulczyc dzieci otrzymały pierwszy aparat radiowy.
1952r W związku z przyłączeniem Mikulczyc do Zabrza nastąpiła zmiana numeracji przedszkola nr 5 na PRZEDSZKOLE NR 35, którego dyrektorem w dalszym ciągu jest p. Klara Jagoda.
I znów mozolna praca, pokonywanie trudności i polepszenia warunków placówki.
1953r Na polecenie ówczesnego Wydziału Oświaty zakupiono fortepian, który służy nam do dziś. W ciągu tych historycznych lat zdarzały się także smutne chwile np. kradzież radia, które tak dobrze służyło dzieciom, a także zmniejszenie ilości miejsc w przedszkolu, co wiązało się z wydaleniem 28 dzieci. Placówka, jak piszą kroniki, była na ówczesne czasy wzorową. Już wtedy prowadzone były zajęcia metodyczne dla zabrzańskich nauczycieli przez wychowawczynię Janinę Kowalską i Klarę Jagodę.
Lata 60- te przyniosły kolejne zmiany personalne (przyjęto nowych nauczycieli; p. Elżbietę Niemczyk, Martę Czmiel ). Rozpoczęły się remonty pomieszczeń gospodarczych.
1964 / 65 Przedszkole obchodziło 15- lecie swego istnienia, założono wówczas „ zielone podwórko” z chybotkami, huśtawkami i 3 piaskownicami.
1966 / 67r Pracę rozpoczyna kolejna nauczycielka p. Urszula Smyczek, która pracowała z nami do niedawna. Podobnie jak u pani Urszula Piernikarczyk.
1967 Był to bardzo trudny rok dla placówki. Awaria „goniła” awarię, tak, że w końcu podjęto decyzję o kapitalnym remoncie. Na ten czas dzieci przeszły do klas szkolnych.
1968 r. Pracę rozpoczyna nowa nauczycielka p. Agnieszka Henczel, działają wtedy trzy oddziały, a wszystko to nadal pod kierunkiem p. K. Jagody.
80 – te lata kryzysowe nie omijają także przedszkola. Tym razem jednak, od 1975r. o wszystko troszczyła się nowa dyrektorka. p. Brygida Walter i znów placówka przeżywa kolejny duży remont. Mimo tego praca dydaktyczna przebiega bez zarzutów. Dzieci biorą udział w uroczystościach przedszkolnych i miejskich. W ramach konkursu wystawiają teatrzyk „czerwony kapturek” w Teatrze Nowym.
1988 - przedszkole obejmuje kolejna dyrektorka p. Anna Podziewska zmienia się też w dużym stopniu skład personelu. Przedszkole dysponuje 3, 4, a nawet 5 oddziałami dzieci. Nauczycielki Przedszkola nr 35 prowadzą wówczas szereg zajęć pokazanych w ramach Konferencji Metodycznych pod kierunkiem ówczesnej pani metodyk mgr Krystyny Biernackiej. Dzieci osiągają pozytywne wyniki w wielu konkursach na terenie miasta.
1997/98r. Następuje zmiana na stanowisku dyrektora. Placówkę obejmuje mgr Henryka Kurnicka, która aktualnie kieruje personelem przedszkola oraz 4 oddziałami dzieci..
1999 duży remont! Pomieszczenie gospodarcze w przybudówce koło przedszkola zamienia się w dwie nowe łazienki dla dwóch najmłodszych grup, wyremontowano kuchnie (zniknął węglowy piec, na którym gotowano obiady), wyremontowano podłogi w salach, w szatni, w holu, wymalowano przedszkole.
Początek nowego wieku - 2000 - to duże zmiany w systemie oświaty i intensywne doskonalenie naszych nauczycieli: tytuł nauczyciela dyplomowanego uzyskuje 6 nauczycieli.
XII 2005 Przedszkole uzyskuje Ogólnopolski Certyfikat Jakości „Partnerskie Przedszkole”
2000 – 2008 nasze dzieci biorą udział w wielu konkursach miejskich, zdobywają nagrody i wyróżnienia.
2008 - kolejny duży remont! Dach przedszkola został pokryty nową dachówką, wykonano pełną termomodernizację przedszkola (ocieplenie strychu, wymiana okien, ocieplenie ścian zewnętrznych, nowa elewacja), wymieniono cały system centralnego ogrzewania, pomalowano wszystkie pomieszczenia, sale dziecięce otrzymały nowe oświetlenie.
2015 - Przystępujemy do programu Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie
2016 - Przedszkole uzyskuje na czas nieokreślony Ogólnopolski Certyfikat Jakości „Partnerskie Przedszkole” oraz "Nagrodę Jakości"
2017 - Przystępujemy do programu "Optymistyczne przedszkole"
2020-2021 - to czas pandemii Covid-19. Mimo ograniczeń w funkcjonowaniu przedszkola nauczyciele nadal intensywnie pracują i wykorzystują czas na opisanie działań przedszkola w wyniku czego w 2021 r. przedszkole otrzymuje Krajowy Certyfikat Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie oraz Certyfikat Optymistyczne Przedszkole.
2023 - przystąpienie do programu Bezpieczne Przedszkole i Kraina emocji.
Kierownicy, dyrektorzy przedszkola
Kierownicy/ dyrektorzy Przedszkola nr 35 w Zabrzu:
1) Klara Jagoda 1945 - 1975
2) Brygida Walter 1975 - 1984
3) Anna Podziewska 1984 - 1997
4) Henryka Kurnicka 1997 do nadal